Jak zacząć przygodę z caravaningiem?

Z roku na rok w Polsce miłośników Caravaningu wciąż przybywa. Mało kto wie, iż wolny czas spędzany na podróżowaniu w Polsce ma wieloletnią tradycję. Pierwsze obozy campingowe rozpoczęły swoją działalność już w latach 30 XX. Od tego czasu liczba entuzjastów caravaningu wciąż rośnie. Co warto wiedzieć o caravaningu i jak zacząć z nim przygodę? W artykule tym przedstawimy najważniejsze fakty związane z caravaningiem.

Ogranicza nas tylko wyobraźnia

Caravaning, to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób kochających swobodę działania i niezależność. Posiadanie własnej przyczepy kempingowej lub kampera, pozwala na odbycie podróży w nawet najdalsze zakątki świata. Jedynym ograniczeniem stanowi nasza własna wyobraźnia oraz kreatywność! Oczywiście, aby móc myśleć o dalekich podróżach musimy posiadać odpowiedni środek lokomocji. Tutaj powstaje pierwszy z wielu dylematów. Wypożyczalnia, zakup z „drugiej ręki” lub świeży pojazd od dilera. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady oraz zalety. Decydując się na wybór używanego kampera bądź przyczepy, powinniśmy być niezwykle uważni na wszelkie uszkodzenia, powstałe podczas wcześniejszej eksploatacji. Zapach stęchlizny, uginająca się podłoga, ślady zacieków lub problemy z silnikiem powinny stanowić dla nas sygnał ostrzegawczy. Pamiętajmy myśląc o caravaningu myślimy o wielotygodniowych podróżach z daleka od naszego domu, a nawet Państwa. Widmo rychłej awarii, wysokie koszty napraw zepsują nawet najlepszą wycieczkę. Zakup używanego sprzętu oczywiście nie jest niczym złym i niebezpiecznym, pozostaje tylko jeden warunek sprzedawca powinien być sprawdzony i uczciwy! Najbezpieczniejszym rozwiązaniem oczywiście pozostaje zakup nowego pojazdu, jednakże ceny u dilerów z pewnością niejednego amatora caravaningu wprawią w osłupienie. Rozwiązaniem pośrednim stanowi skorzystanie z wypożyczalni, jednakże w Polsce rynek wynajmu kamperów wciąż raczkuje, a finalna cena zależy od wielu czynników. Decydując się na wynajem powinniśmy zadbać o jak największą liczbę uczestnikom, dzięki którym wysokie koszty wynajmu rozłożą się równomiernie, a całe przedsięwzięcie pozostanie w pełni opłacalne.

Domek na kółkach

Decydując się na zakup przyczepy bądź kampera wybieramy swojego rodzaju domek na kółkach. Obecnie większość kamperów oraz przyczep, została w pełni przystosowana do długotrwałych podróży. W przypadku kamperów aneks kuchenny, łazienka, „salon” oraz część sypialna stanowi już niemalże standard. Decydując się na zakup warto wybrać model z pełnoprawną toaletą (prysznic, toaleta, bieżąca woda), dzięki czemu unikniemy długich kolejek podczas pobytu na polach campingowych. Serwowanie posiłków w sposób zdecydowany ułatwi aneks kuchenny, prawdziwe minimum stanowi kuchenka/mikrofala oraz lodówka. Kuchenkę możemy zasilać energią elektryczną lub butlą gazową. Centralne pomieszczenie kampera bądź przyczepy bezwzględnie powinno być przestrzenne. Salon oprócz miejsca spotkań najczęściej spełnia również funkcję jadło jadalni. Mamy już gdzie jeść, myć się oraz spotykać, czego nam brakuje? Sypialni! W kamperach oraz przyczepach najczęściej występują 3 rodzaje łóżek: alkowa – szerokie i wygodne łóżko nad kabiną kierowcy, łóżko piętrowe (idealne rozwiązanie, aby zaoszczędzić nieco przestrzeni) oraz klasyczne łóżko. Niezależnie od wybranego rodzaju łóżko przede wszystkim powinno być wygodne. Caravaning, to również forma niezapomnianej zabawy, jednakże co w sytuacji, gdy zapragniemy skorzystać z bardziej standardowych rozrywek? Wszystkie kampery posiadają gniazdka elektryczne, dzięki czemu zabranie w podróż laptopa, telewizora, a nawet konsoli nie stanowi żadnego problemu. Użytkownicy przyczepy z oczywistych względów „skazani” są na korzystanie z elektronicznych gadżetów jedynie na polach campingowych wyposażonych w prąd elektryczny, jednakże warto czasem odpocząć od laptopa lub telewizora i wybrać się wraz z rodziną na leśną przechadzkę.

Dla kogo więc karawaning?

Jeśli kochasz podróżowanie, cenisz niezależność, a wypoczynek w jednym miejscu nie stanowi frajdy, to caravaning jest dla Ciebie! Organizowanie wakacji przez biura podróży, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym wiąże się z wysokimi kosztami. Wybierając caravaning stajesz przed możliwością zaplanowania wyprawy swoich marzeń. Wakacyjna podróż wzdłuż włoskiego lub chorwackiego wybrzeża? Niezapomniana podróż w samo serce austriackich Alp? A może wyjazd nad przepiękne polskie jeziora? Nic trudnego, posiadając odpowiedni środek lokomocji jesteśmy w stanie dotrzeć gdzie tylko chcemy. Caravaning jako forma wypoczynku z powodzeniem praktykowana jest przez zachodnie społeczeństwa. Z pewnością jest to interesująca alternatywna w stosunku do standardowych form wypoczynku. Zatem jeśli zasobność Twojego portfela pozwala na zakup kampera lub wygodnej przyczepy, rodzina uwielbia podróżować i poznawać nowe miejsca, a czas wolny nie stanowi przeszkody, to karawaning jest dla Ciebie! Miłośników karawaningu nie brakuje, posiadając odpowiedni pojazd z łatwością zbierzemy chętnych na niezapomnianą wycieczkę.